Перекласти сторінку

Корисні поради

Підписатися на RSS

Родимка чи пухлина

Сонце підвищує ризик розвитку раку шкіри

Меланома - одна з найзлоякісніших пухлин людини, що виникає в будь-якому віці, нерідко в молодих людей. Частіше з'являється в жінок у віці 30-50 років.

Злоякісна меланома шкіри виникає з меланоцитів - клітин, що виробляють пігмент меланін, тому вона в більшості випадків має темне зафарбування, але може бути і безпігментною. Найбільш часто локалізується в шкірі (90%), рідко на слизових оболонках.

Середовищем для її виникнення нерідко служать уроджені пігментні плями - невуси, родимки особливо такі що повторно травмуються, при розташуванні на спині, в ділянці надпліччя, на стопі або відкритих частинах тіла.


Симптоми та ознаки меланоми. Існує чотири відмітних ознаки, які можуть вказувати на те, що родимка змінилася не тільки зовні, але і переродилася в меланому.


 • Асиметрія: одна половина родимки відрізняється від іншої половини.
 • Прикордонні порушення: родимка має негладкі кордони з щербинами.
 • Колір: частини родимки пофарбовані нерівномірно або мають зовсім різний відтінок.
 • Діаметр: родимка займає місце більше, ніж розмір олівцевої гумки.


Це лише керівні принципи, але проблема в тому, що багато нормальних родимок не повністю симетричні за формою чи кольором. І навпаки, деякі родимки які переродилися можуть не відповідати цьому опису.

Якщо родимка швидко змінюється, має такі симптоми як біль, набряк, кровотечу, яка проходять протягом одного-двох днів, вона ймовірно викликана незначними травмами, можливо, отриманими у сні. Тим не менш, не зайвим буде звернутися до лікаря, самостійно поставлений діагноз може виявитися помилковим.

Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивно чорного, аспідного кольору, іноді з блакитнуватим відтінком. Рідше зустрічаються так звані безпигментні меланоми рожевуватого кольору, позбавлені пігменту вузлики. Розміри пухлини різні: від 0,5 до 2-3 см у діаметрі. Нерідко пухлина має ерозовану поверхню, що кровоточить, і ущільнену підставу. Наявності таких явних ознак досить, щоб встановити діагноз простим оглядом (обов'язково через лупу!). Однак на ранніх стадіях злоякісна меланома виглядає більш безневинно, і потрібен великий досвід для того, щоб відрізнити її від доброякісного пігментного невуса. В такому разі необхідно терміново звернутися до лікая онколога  або дерматолога.


Причини і фактори ризику розвитку меланоми. Ризик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків. Також істотно підвищить ризик розвитку раку шкіри  солярії.

До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:


 • Світла шкіра, світле волосся і світлі очі
 • Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці
 • Велика кількість родимок (понад 20-30)
 • Наявність великих родимок ( 4 і більше з розміром більше 6 мм. діаметром), родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлені родимки.
 • Близькі родичі по крові — батьки, брати, сестри і діти — з меланомою


Меланома діагностується на першому етапі за допомогою лікаря онколога, дерматолога (візуальний огляд). На сучасному етапі додатковим методом являється дерматоскопія. Остаточний діагноз встановлюється за допомогою біопсії. Для проведення біопсії шкіри видаляється частина або вся родимка, а зразок тканини відправляють у лабораторію для проведення аналізу.


 Сергій Володимирович Гуменюк ,

завідувач дерматовенерологічним відділення.

 

Інсульт – що потрібно знати

Інсульт – що потрібно знати

Інсульт, досить небезпечне захворювання,смертність від якого поступається лише ішемічній хворобі серця. Причому, інсульт «молодшає» з кожним роком і лікарі все частіше фіксують його не тільки у літніх людей, але й у молоді в 25-річному віці.

Інсульт – порушення роботи і ушкодження тканин мозку, яке виникає внаслідок порушення його кровообігу. Виникає він через раптове припинення постачання крові до клітин мозку, через що вони починають відмирати.

Перші ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки абревіатурі МОЗОК:

М – раптове порушення МОВЛЕННЯ

О – раптова асиметрія ОБЛИЧЧЯ

З – раптове ЗАПАМОРОЧЕННЯ

О – ОЧІ, раптове погіршення зору

К – раптова слабкість чи оніміння КІНЦІВОК.

Якщо ви спостерігаєте у людини наведені вище симптоми, то потрібно попросити виконати чотири простих завдання:


 1. Посміхнутись.
 2. Підняти обидві руки.
 3. Сказати, якусь фразу.
 4. Висунути язик.


При виникненні проблем із виконанням одного з цих завдань потрібно НЕГАЙНО ВИКЛИКАТИ КАРЕТУ ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ! Чим швидше буде проведена госпіталізація хворого до лікарні – тим більша вірогідність покращення стану та зменшення ризику інвалідності та смерті. Якщо людину доставили протягом 3-6 годин, то наслідки можуть бути мінімальні. Це термін, який грає вирішальну роль в ступені ураження клітин головного мозку. Чим пізніше звернення – тим гірший прогноз!

Перша допомога при інсульті, яка рятує життя хворого

До приїзду карети швидкої допомоги потрібно:


 • переконатись, що хворий дихає та при необхідності звільнити дихальні шляхи;
 • відкрити вікно, розстібнути комірець, звільнити тіло від тугого поясу та одягу;
 • підняти голову приблизно на 30 градусів над поверхнею ліжка за допомогою подушки;
 • за можливості зміряти артеріальний тиск та повідомити його по приїзду карети швидкої допомоги;
 • повідомити лікаря точний час погіршення стану;
 • не давати хворому пити та їсти.


Близько 90% інсультів пов'язані з такими факторами ризику як:


 • артеріальна гіпертензія
 • спадковий фактор;
 • нездорове харчування
 • захворювання серця та порушення його роботи
 • цукровий діабет
 • куріння
 • підвищений рівень холестерину;
 • ожиріння
 • зловживання алкоголем
 • прийом протизаплідних засобів;
 • стреси
 • знижена фізична активність


 

Як піклуватись про здоров’я, щоб уникнути інсульту

Щоб знизити ризик розвитку інсульту рекомендується вести здоровий спосіб життя, займатись фізичними вправами, дотримуватись дієти з обмеженням солі, жирної їжі, не зловживати алкоголем, відмовитись від паління цигарок, уникати психоемоційних стресів, контролювати цифри артеріального тиску, вживати більше овочів та фруктів.

Не забувайте, що краще вберегти себе від страшної хвороби та її наслідків – чим бути залежним від оточуючих та не мати можливості отримувати задоволення від життя.


Вікторія Василівна Павловська,

лікар-невропатолог поліклініки КДД

 

Сколіоз у дітей

Сколіоз  у дітей

На жаль, діагноз сколіоз все частіше з'являється у лікарняних довідках школярів. Кожна 4-а дитина в Україні має порушення постави.  А у близько 40% учнів старших класів присутня деформація хребта, котра вимагає лікування.

Первинною ж причиною учені називають слабкість сполучної тканини у ранньому віці дитини. Часто розвитку сколіозу у такий період сприяють самі батьки – обкладають дитину подушками, заставляючи сідати раніше природного строку; ставлять у ходунки тощо. За цими причинами формується основа майбутнього ймовірного сколіозу, як тільки підвищується навантаження на хребет. А це зачасту в шкільному віці.

Сколіоз - деформація (викривлення) хребта, котра розвивається під час їхнього активного росту. У дівчаток діагностується частіше, ніж у хлопців. Розрізняють правосторонній і лівосторонній сколіоз. Здебільшого виникає у грудному відділі, хоча може "перейти" і на поперек. У більшості випадків викривлення хребта у шкільні роки, саме під час навчального процесу школярі зазнають навантажень, і не лише розумових, а й фізичних. Серед них носіння важкого рюкзаку, сидіння за партою (частіше неправильне), малорухомий спосіб життя (сидіння за комп’ютером, телефоном тощо).

Коли діти багато гуляють, стрибають, катаються на санчатах - велосипедах-роликах-самокатах, займаються плаванням, танцями. Тоді вони самі зміцнюють хребет, що сприяє правильному його формуванню та розвитку. Доведено наукою, що сидячий спосіб життя негативно впливає на опорно-руховий апарат малюків, особливо на їхній

хребет.

 

Запобігання та профілактика сколіозу спати потрібно на напівжорсткому матраці з невеликою подушкою або ж і без неї; не можна неправильно навантажувати таз та поперековий відділ хребта, стоячи, спираючись на одну ногу, або сидіти, поклавши ногу на ногу; найкраща профілактика сколіозу – це плавання; в харчуванні дитини мають бути молочні продукти, що містять кальцій; риба, що містить фосфор; яйця, в жовтку яких є вітамін Д; а також овочі та фрукти.
pic

За чим слідкувати батькам?

Особливу увагу приділяйте поставі вашого малюка. За шкільною партою, за обіднім столом, під час виконання домашніх завдань - малюк повинен сидіти прямо, не схиляючись вперед і в сторону; спина повинна підтримуватися спинкою крісла. Парта та стілець повинні відповідати зросту дитини. Батьки обов'язково повинні навчити дитину правильному сидінню за партою, адже завдяки цьому у майбутньому у їхніх чад буде гарна постава.

Якісний портфель та рюкзак

Вже від першого класу (6-7 років) малюки носять досить важкі рюкзаки. Тож варто обирати рюкзати та портфелі оснащені ортопедичною спинкою, котрі відрізняються жорсткістю та рівною поверхнею, його корпус легко адаптується під вигини спини малюка. Ремені повинні бути м'якими та великими, з міцною фурнітурою та кріпленнями, аби регулювати потрібну довжину.

Правильне взуття

Взуття має бути з високим задником, комфортним підйомом та супінатором, гнучкою підошвою. Потрібно звертати на ці нюанси увагу, та пам'ятати - неправильне взуття може спричинити розвиток плоскостопості. Краще купуйте взуття із малюком, нехай приміряє його на ніжці. Не беріть "на виріст" або ж впритул - краще це буде невеликий запас, і дитина виросте із нього, чим зайві сантиметри і неправильне розташування ноги у взутті.

 

Робоче місце дитини

Якщо над столом мало світла - дитина постійно низько схилятиме голову над книгами та зошитами. Чим більше світла - тим краще! Обов'язковими є перерва у заняттях - бажано із легкими фізичними розминками.

Лікування сколіозу

У кожному індивідуальному випадку, лікарем-ортопедом призначається масаж та гімнастика.

 Не займайтеся самолікуванням! Окрім викривлення самого хребта, є маса побічних проблем: порушення ходи, збої в роботі серця, органів дихання тощо.

 

Дане захворювання краще попередити, аніж лікувати!

 

Галина Павлівна Глазова,

дитячий ортопед-травматолог поліклініки КДД

Як проявляється пухлина головного мозку?

Як проявляється пухлина головного мозку?


Пухлина – це патологічна новостворена тканина. Іншими словами, пухлиною можна назвати неконтрольоване розростання тканин, що складаються зі змінених клітин. Щодня в організмі людини утворюються мільйони ракових клітин. Однак захисні властивості організму не дозволяють вийти ситуації з-під контролю. Небезпечні клітини вчасно знищуються самим організмом. Однак іноді ця система захисту дає збій і починається процес утворення ракових клітин.

Симптоми небезпечної хвороби

Основним симптомом розвитку пухлини головного мозку є головний біль. Це найбільш ранній і найпоширеніший симптом раку головного мозку. Він проявляється у 50% хворих. Однак необхідно зазначити, що пухлинами мозку викликано менше ніж 1% виявленої головної болі. Біль під час розвитку пухлини сильна, постійна, посилюються під час фізичного навантаження, нахилянні, чханні, кашлі, не знімається знеболюючими і судинними препаратами.

Серед інших симптомів виникнення пухлини головного мозку є наступні прояви:


 • нудота, блювання, не пов’язані з прийманням їжі;
 • сонливість;
 • порушення зору, слуху;
 • порушення мови і здатності виражати думки;
 • порушення пам’яті та розумових здібностей;
 • слабкість і утрудненість руху (як правило, з одного боку тіла);
 • психічні розлади (загальна млявість, байдужість, безініціативність);
 • сплутаність свідомості (хворий не знає, як називаються предмети, де він живе, не впізнає своїх близьких);
 • галюцинації: спалахи світла, монотонні звуки, сильні запахи;
 • епілептичні напади (не більше 10% від усіх епілептичних нападів у дорослих);
 • порушення координації та рівноваги;
 • двоїння в очах, запаморочення;
 • періодичне підвищення температури тіла;
 • зміна частоти дихання, уповільнення або прискорення биття пульсу;
 • слабкість, швидка стомлюваність, сонливість.


Пухлина може впливати на чутливість тіла до тиску, дотику, холоду, високої температури або уколу.

Хворого в першу чергу оглядає сімейний лікар. Якщо виникає підозра на ураження пухлиною нервової системи, хворий оглядається лікарем-невропатологом. Лікар призначає допоміжні методи обстеження для виявлення такого серйозного захворювання:

Основним методом лікування залишається хірургічний метод. Тривалий час вважалося, що хірургічне видалення пухлини мозку пов’язане з високим ризиком і ускладненнями, але в останні 15-20 років відбулася революція в методиці нейрохірургічних операцій.

Однак, операція не завжди можлива, наприклад, через надто великий розмір пухлини, або через розташування пухлини в життєво важливій зоні головного мозку.

Якщо операція неможлива, а також після оперативного втручання, з метою знищення ракових клітин, які можуть залишитися в операційному полі, проводять променеву терапію. Променева терапія підбирається індивідуально та залежно від клітинного складу пухлини, її розмірів і розташування.

Частим запитанням є - чи можлива перемога?

Якщо аналізувати випадки занедбаності злоякісних пухлин, виявлені дві основні причини:

1) пізнє звернення хворих до лікаря через малу симптоматику початкових стадій раку і через відсутність інформації про її виникнення;

2) відсутність віри у виліковність рака, страх пацієнта перед діагнозом.

Більшість громадян, як правило, знає лише про несприятливі результати лікування. За несприятливого перебігу хвороби й смерті, родичі і знайомі зазвичай роблять висновок: раз помер, значить рак невиліковний.

Однак помирають в основному хворі, що занедбали хворобу або з різних причин пізно звернулися до лікаря. До групи ризику відносяться і ті, хто не проходить профілактичні огляди 1 раз на рік. В картотеці кожного онкологічного кабінету поліклініки багато історій хвороби, що яскраво демонструють вирішальне значення своєчасного звернення.

Шановні громадяни, давайте своєчасно звертатись за медичною допомогою, тому що успіх в діагностиці та лікуванні залежить від рівня ураження головного мозку. Раннє звернення дає значно більше шансів на продовження життя. Якщо виявлено схожі симптоми, краще звернутись за медичною допомогою, щоб не допустити глибоке ураження головного мозку. Ваше здоров’я в Ваших руках.


Вікторія ВасилівнаПавловська,

лікар-невропатолог поліклініки КДД

 

 

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЩОБ ВАША ДИТИНИ НЕ ЗАХВОРІЛА НА КІР?

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЩОБ ВАША ДИТИНИ НЕ ЗАХВОРІЛА НА КІР?

В Україні зростання захворюваності на кір відбувається кожні 5-7 років. В Новоград-Волинському районі випадки кору реєструються з квітня місяця 2018рроку. Однією з головних причин такої циклічності є низький рівень вакцинації, хоча наразі вакцини проти кору достатньо.

 

Кір - це небезпечна висококонтагіозна вірусна інфекція. Джерелом інфекції є хвора людина. Передача інфекції від хворої до здорової людини здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Особи, що не хворіли і не щеплені проти кору можуть захворіти в будь-якому віці. У той же час, особи, що перехворіли на кір, повторно, зазвичай, не хворіють і щеплення проти кору не потребують. Максимальний інкубаційний період (від початку хвороби до проявів захворювання) – 21 день, середній 9-10 днів. Захворювання характеризується підвищенням температури до 38-39 градусів, загальною слабкістю, гострими катаральними симптомами (грубий кашель, осиплість голосу), почервонінням повік та слизової оболонки очей, характерною висипкою на слизовій оболонці щік та поетапною висипкою на тілі. Кір, при тяжкому перебігу хвороби, небезпечний такими тяжкими ускладненнями, як : отити, ларингіт, бронхопневмонія, стоматит, сліпота, енцефаліт, запалення лімфовузлів шиї, трахеобронхіт, поліневрит, вродження ЦНС.

У цих випадках виникає високий ризик летальності у разі несвоєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги.

Профілактика хвороби:


 • вакцинація;
 • ізолювання здорових дітей від хворих;
 • щоденні профілактичні огляди, термометрія дітей в осередку інфекції;
 • при виявленні кору в організованих колективах дітям до 3 років вводиться противокоревий імуноглобулін протягом перших п’яти днів після безпосереднього контакту з хворою дитиною, якщо вони не були щеплені і мають протипокази до щеплень на момент контакту. Кому  вже більше трьох років, не щеплені досі, раніше не хворіли на кір, не мають протипоказань, підлягають обов’язковій вакцинації. Діти, які не хворіли на кір, не були щеплені, накладають карантин.


Щеплення самий надійний і ефективний метод профілактики захворювання — щеплення від кору, який являє собою штучне, ослаблене інфікування маленького організму вірусом, в результаті чого виробляється захисний імунітет. Що повинні знати батьки про вакцинацію:


 • після щеплення з 6 по 20 день може піднятися температура, з’явитися кон’юнктивіт, утворитися дрібні висипання на тілі — все це безпечно і проходить протягом 2-3 днів;
 • перша вакцинація дітей проти кору проводиться в 1 рік, друга — в 6 років;
 • при цьому використовуються лікарями моновакцины або тривакцина (краснуха, кір, епідемічний паротит);
 • щеплення гарантує стійкий ефект захисту від кору протягом 15 років;
 • протипоказаннями до вакцинації від кору відносяться такі захворювання, як: гострі інфекції, патології крові, ураження серця, ревматизм, гострий нефрит.


Незважаючи на тяжкість захворювання, прогноз при дитячому кору сприятливий. Лише при розвитку ускладнень, із-за пізнього або неправильного лікування ця хвороба проводить до небажаних наслідків.


Наталія Олександрівна Бистрицька, лікар-дитячий інфекціоніст

Біль в суглобах

Біль в суглобах

Поліартрит – це захворювання , яке характеризується послідовним виникненням гострого запального процесу у ділянці різних суглобів або ж  одночасним  ураженням декількох з них. Зустрічається воно досить часто, особливо серед літніх людей (старше 50 років). Причини можуть бути самими різноманітними, однак результат  завжди один – наростаючий біль в суглобах і різке обмеження їх рухливості. У такій ситуації вкрай важливо вчасно почати лікування, тому що в кінцевому підсумку поліартрит призводить до незворотньої деформації суглобів.


На сьогоднішній день виділяють кілька різновидів поліартриту:


 • Інфекційний поліартрит ( при попаданні чужерідних агентів в організм людини).
 • Ревматоїдний поліартрит (хронічне захворювання, яке вражає не тільки більшість суглобів людини, але і його внутрішні органи, такі як нирки, серце і судини).
 • Обмінний або кристалічний (на суглобових поверхнях кісток утворюються кристалічні відкладення солі, які подразнюють прилеглі тканини – виникає запальний процес);
 • Псоріатичний поліартрит.


Загальною ознакою, що  об’єднує всі різновиди поліартриту, є запалення тканин навколо суглоба.

 

Симптоми поліартриту досить різноманітні. Однак з них можна виділити ті, які найбільш  точно вказують на дане захворювання, тобто є специфічними для нього:


 • Біль в  окремих суглобах рук (наприклад, зап’ясть і пальців) або ж у всіх відразу;
 • Поява своєрідних вузликів в ділянці суглобів рук;
 • «Ранкова скутість» пальців і рук – обмеження рухів у суглобах (найбільш характерно для ревматоїдного артриту);
 • Набряклість пальців (частіше спостерігається при псоріатричному артриті);
 • Слабкість в руках;
 • Шкіра над суглобом тепліша, ніж у прилеглих ділянках;
 • При тривалому перебігу спостерігається деформація суглобів.


Лікування призначається  тільки при повному обстеженні (лабораторні дослідження крові, рентген уражених ділянок тощо).

Поліартрит - це те захворювання, яке досить важко піддається лікуванню. Звичайно ж , на вибір препаратів для проведення комплексної терапії впливає досить багато факторів (вік, стать, супутні захворювання), проте в будь-якому випадку лікування триває досить таки довго. Повністю впоратися з цим захворюванням на даний час нажаль не можливо. Можна лише значно знизити: активність процесу, руйнування кісткових структур за допомогою сучасних препаратів.

 

Сьогодні медикаментозне лікування передбачає використання:


 • нестероїдних протизапальних засобів, вони здатні зняти запалення і усунути біль в ділянці уражених суглобів. Це найбільш ефективні препарати, які здатні дати швидкий позитивний ефект без серйозних побічних явищ;
 • антибіотиків, дія даних препаратів спрямована на захищення інфекційних агентів, що спровокували розвиток симптомів поліартриту;
 • кортикостероїдів, усувають запалення і пригнічують негативну дію імунної системи.


При лікуванні  поліартриту широко використовують фізіотерапевтичні процедури. Вони сприяють відновленню кровотоку на уражених ділянках суглоба, а також нормалізують метаболічні процеси в організмі. Як результат, знижується набряклість суглобів і проходить біль. Найбільш активно застосовують такі види процедур: ультразвукова терапія, магнітотерапія, фоно- і електрофорез, кріотерапія, парафінотерапія, озокеритолікування.

 

Профілактика:

* Основний момент, який варто запам’ятати, щоб уникнути зустрічі з поліартритом – не переохолоджуйтесь.

* У тому випадку, якщо біль в суглобах уже з’явився, слід періодично самостійно робити холодні компреси на уражену ділянку.

* Не варто гріти хворобливі суглоби, це не тільки марно, але й шкідливо.

* При можливості час від часу робити ванночки з розм’якшеного парафіну. Він сприяє поліпшенню кровообігу на проблемних ділянках, а також знімає напругу з м’язів в даній ділянці. 

* Дуже корисні різні водні процедури, особливо плавання. Вони дозволяють стримувати розвиток даної патології і знижують больові відчуття.

 

 Захворювання поліартрит суглобів досить важке, і якщо вчасно не почати лікування може повністю знерухоміти людину і привести до інвалідності. Бережіть свої суглоби, будьте активні і не займайтеся самолікуванням.

 

Лібіченко Наталія Іванівна,

лікар-ревматолог Новоград-Волинського міськрайТМО

До лікаря через інтернет

До лікаря через Інтернет

 

       Інформаційні технології роблять медицину доступнішою. З метою оптимізації роботи та для скорочення часу очікування в чергах у поліклініці Новоград-Волинського міськрайонного територіального медичного об`єднання працює «Електронна реєстратура». Медперсонал закладу пройшов відповідне навчання , робочі місця працівників реєстратури забезпечені комп`ютерним обладнанням з швидкісним доступом до Інтернету. Суть цієї програми в тому , що кожен житель міста, не виходячи з дому , може записатись на прийом до лікаря загальної практики сімейної медицини в зручний для нього час. Для цього необхідно зайти на Інтернет ресурс reestratura.com. Після вибору фахівця на екрані з`явиться розклад прийому лікаря, де зеленим кольором будуть вказані вільні для запису позиції. Якщо зручний час вільний, необхідно відкрити віконце та зареєструватись на прийом. Електронний талон можна отримати у вигляді безкоштовного SMS або листом на електронну пошту. Немає необхідності стояти у черзі за паперовим талоном. Записи на прийом можуть бачити і лікарі, які отримали коди доступу до системи. До речі, «Електронна реєстратура» діє паралельно зі звичайною. Приміром, людям похилого віку й тим, хто немає доступу до Інтернету, можна записатись безпосередньо або за номером телефону вашої амбулаторії.

      Звертаємо Вашу увагу, що запис до вузьких фахівців поліклініки консультативно діагностичної  допомоги через Інтернет ресурс не здійснюється! Тільки сімейні лікарі після огляду і обстеження пацієнта та необхідності консультації дають направлення до відповідного фахівця. При цьому сімейний лікар може самостійно записати Вас на прийом по Інтернету , роздрукувати талон в амбулаторії. Пацієнт також може самостійно звернутись з направленням від сімейного лікаря в реєстратуру поліклініки консультативно діагностичної допомоги за паперовим талоном або зателефонувати за номером 5-21-53.

         В подальшому планується підключення електронної картки пацієнта, що   забезпечить швидкий доступ до інформації, підвищить ефективність і якість роботи медичного персоналу, а також забезпечить конфіденційність зберігання медичних даних.

 

 

                         О.М.Весельська,

заступник головного лікаря Новоград-Волинського міськрайТМО з поліклінічної роботи та ЕТН.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Профілактика професійних захворювань

На сьогодні рівень професійної захворюваності є серйозною медико-соціальною та економічною проблемою. Зростання рівня професійної захворюваності зумовлено впливом на працівника шкідливих факторів виробничого середовища. 
Небезпечні умови праці на підприємствах обумовлені недоліками технологічних процесів, нехтуванням гігієнічних нормативів, невикористанням індивідуальних засобів захисту.

При цьому варто зауважити, що профілактика професійних захворювань набагато ефективніша і менш витратна, ніж лікування або реабілітація потерпілих. Саме тому медичні огляди працівників, особливо тих, які мають шкідливі та небезпечні умови праці,  і це є вагомою частиною діяльності закладів охорони здоров’я зокрема профілактичного відділення міськрайТМО, яке направлене на оцінку показників стану здоров’я працівників, раннє виявлення та профілактику професійних і професійно зумовлених захворювань, своєчасне лікування хворих та їх оздоровлення, що відіграє важливу роль у  збереженні трудового потенціалу підприємств.У міськрай ТМО діє професійна ЛКК, яка видає висновки про професійну придатність та вирішує питання про направлення хворих з підозрою на професійне захворювання до клініки Київського інституту медицини праці.

 

Існуюча система надання медичної допомоги дозволяє здійснювати належний контроль за виявленням професійної патології, вирішення питань втрати працездатності, в зв’язку з умовами праці.

 

 Профілактичний медичний огляд проводиться на базі профілактичного відділення, 5 поверх поліклініки для дорослих, де працює Rо кабінет, ЕКГ кабінет, лабораторія та всі провідні фахівці.

 

Хворі з початковими формами професійної патології продовжують працювати за своєю професією. Саме на етапі початкових проявів необхідно систематично проводити курси відновлювального лікування, не допускаючи розвитку виражених інвалідизуючих форм професійної патології.

 

Такі галузі промисловості, як хімічна, деревообробна, сільськогосподарське виробництво, виробництво будівельних матеріалів, як і раніше, залишаються носіями несприятливих умов праці - токсичних речовин, промислових аерозолів, фізичних і біологічних факторів, здатних викликати розвиток професійних захворювань.

 Найпоширенішими професійними чинниками, які впливають на організм робітників є:


 • хімічні речовини;
 • вібрація та шум, пил;
 • перенапруження окремих органів і систем, що виникає у відповідь на тривале навантаження на одні і ті самі нервово-м'язові групи;


 

У разі тривалої дії на організм високих концентрацій пилу можуть розвинутися хвороби легенів і дихальних шляхів; під впливом високих рівнів вібрації, виникає вібраційна хвороба, внаслідок дії шуму - захворювання органів слуху - неврит, хімічних речовин – отруєння і т.д..

Розрізняють гострі і хронічні професійні захворювання та отруєння. Хвороби, зумовлені тривалим, протягом багатьох років, вдиханням невеликих концентрацій пари хімічних речовин, пилу, газів, впливом на організм вібрації і шуму, як правило, мають хронічний характер і виникають поступово - через 10-15 і більше років роботи в несприятливих умовах. Наприклад, вібраційна хвороба розвивається за 15-20 і більше років у разі нехтування гігієнічними рекомендаціями.

Прояви перших ознак хронічного отруєння пестицидами при контакті з ними без суворого виконання профілактичних заходів можуть спостерігати вже через 2-3 роки.

У тих рідкісних випадках, коли працюючі протягом одного робочого дня зазнають короткочасного, часто випадкового, впливу великих концентрацій хімічних речовин або якогось іншого шкідливого чинника (високої температури, випромінювання тощо) і при цьому не користуються засобами індивідуального захисту або порушують інші правила безпеки, може виникнути так зване гостре професійне отруєння або захворювання.

По Новоград-Волинському міськрайТМО знаходиться на обліку 38 осіб. Найбільше хворих з пневмоконіозами, хронічними бронхітами та бронхіальними астмами.

"Захворюванню легше запобігти, ніж його лікувати" - цей постулат стародавньої медицини актуальний в медицині взагалі і особливо в професійній патології, де причина захворювання відома.

 

Юрій Михайлович Дебич, завідувач профілактичним відділенням міськрайТМО.

ЯК УНИКНУТИ ІНСУЛЬТУ

Як уникнути інсульту

Під наглядом сімейних лікарів, лікарів неврологів, кардіологів Новоград – Волинського міста та району знаходяться хворі в групі ризику на мозкові інсульти. Це пацієнти на гіпертонічну хворобу, захворюваннями серця та судин, аритміями, цукровим діабетом та ін. Багато з пацієнтів  навіть не підозрюють яку загрозу можуть нести в собі дані захворювання, що часто призводить до гострого порушення мозкового кровообігу. Тож, ми медики запевняємо, що інсульт це катастрофа у житті, адже тільки 10% людей повертаються до нормального життя, всі інші отримують інвалідність або ж  просто помирають!

Інсульт виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку чи розриві судин головного мозку. В результаті цього мозок не отримує в достатній кількості кисень та необхідні йому поживні речовини. Через кілька хвилин клітини мозку починають відмирати. Цей стан потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки своєчасне надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливі ускладнення.


Запам'ятайте ознаки гострого інсульту:


 • Раптова слабкість м'язів, заніміння в області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла;
 • Раптове порушення мовлення та розуміння звернутої мови;
 • Раптова повна або часткова втрата зору на одне або обидва ока;
 • Раптовий незвичайно сильний головний біль;
 • Раптова втрата рівноваги, головокружіння, нудота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками.


Щоб врятувати пацієнта з гострим інсультом, негайно викликайте ексрену медичну допомогу. Госпіталізація в неврологічне відділення має бути 100%.

Доброю новиною є те, що інсульт можна лікувати і попереджати.

 Основним для попередження інсульту є суворий контроль за основними факторами ризику інсульту. До них належать:

 - високий кров'яний тиск;                                                                                                                                       - наявність особистого або сімейного анамнезу інсульту;

- високий рівень холестерину в крові;

- наявність серцево-судинних захворюваннь, діабету;

- надмірна вага;

- відсутність фізичної активності;

- недотримання раціонального харчування;

- часті стреси;

- застосування протизаплідних таблеток або гормональної терапії, які включають           

естроген;

 - вживання шкідливих звичок (алкоголю,наркотиків, куріння в т.ч. пассивного);

- вік;

- фізична праця на сонці.

 

Щоб уберегтися від інсульту, слід:


 • лікувати та постійно контролювати артеріальний тиск,
 • зменшити психоемоційне напруження,
 • нормалізувати сон,
 • відмовитись від куріння або значно скоротити кількість викурених цигарок,
 • включити в свій раціон харчування більше овочів і фруктів,
 • обмежити вживання солі, цукру,
 • зменшити вживання жирів тваринного походження, звести до мінімуму поїдання жирного м’яса (свинини, баранини), замінити їх дієтичним м’ясом птиці, риби,
 • відмовитись від пива і міцних алкогольних напоїв,
 • забезпечити раціональний режим праці, що є важливим фактором профілактики втоми та перевтоми (полегшення умов праці, звільнення від нічних змін, відряджень),
 • звертатися до лікаря одразу при появі скарг та перших проявів інших захворювань.


Велике значення для зміцнення судин мають регулярні фізичні вправи

Розлади мозкового кровообігу часто призводять до інвалідності та летального кінця.

Пам’ятайте, що ваше здоров’я залежить тільки від вас.


 Ірина Олександрівна Дебич,

координатор за напрямком «неврологія» міськрайТМО.

 

 

 

Струс головного мозку у дітей

Струс головного мозку у дітей

Літній період, канікули і відпочинок – це завжди радість. Але цей період може приносити і небезпеку. Травми на дитячих майданчиках - це найчастіше черепно-мозкові травми, переломи, пошкодження внутрішніх органів внаслідок падіння або сильного удару. Струс головного мозку є найпоширенішим типом травми в цій категорії.


 Як визначити струс головного мозку

Струс головного мозку – це патологічний стан, який найчастіше виникає внаслідок удару або падіння. Під час такої травми відбуваються різкі рухи головного мозку всередині черепа, які викликають певні патологічні явища: зміни у фізико-хімічних процесах, пошкодження клітин або незначне зміщення тканин головного мозку. Усе це призводить до короткочасних порушень роботи головного мозку, але без значних змін у його структурі, тому, як правило, пацієнт із такою травмою відносно швидко одужує (протягом декількох тижнів).

 

Симптоми струсу головного мозку:


 • дитина спантеличена або неуважна;
 • дитина не пам’ятає правил гри, плутається або не впевнена в тому, в яку гру гралася, хто її супротивник, який рахунок тощо;
 • дитина невпевнено або невправно рухається;
 • дитина повільно відповідає на запитання;
 • дитина втратила свідомість;
 • у дитини спостерігаються будь-які безпричинні зміни настрою, поведінки тощо;
 • дитина не може згадати, що сталося до або після падіння чи удару.


Найпоширеніші симптоми, на які скаржаться діти при струсі мозку:


 • головний біль або відчуття дискомфорту / «тиску»;
 • нудота або блювота;
 • порушення рівноваги, запаморочення, порушення зору (двоїться, розмита картинка);
 • дитина різко реагує на звуки або світло;
 • млявість, слабкість, похмурість;
 • спантеличення, неможливість концентрувати увагу, порушення пам’яті;
 • погане загальне самопочуття, сумний настрій без явних на те причин.


Батькам потрібно спостерігати за станом дитини та будь-якими змінами впродовж кількох днів після отримання нею травми. Якщо стан дитини погіршується або з’являються нові симптоми, потрібно якомога швидше звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.  Хоча більшість дітей із легким струсом головного мозку добре почуваються уже через декілька тижнів після отримання травми, у інших симптоми можуть зберігатися протягом кількох місяців або й довше.

 

Коли варто негайно звертатися до лікаря

Інколи внаслідок удару або падіння із сильним забиттям голови утворюється обмежене скупчення крові (гематома). Добре огляньте свою дитину. Негайно викликайте невідкладну допомогу або везіть дитину самостійно у лікарню, якщо:


 • зіниця одного ока більша, ніж зіниця іншого;
 • дитина дуже сонлива або ви не можете її розбудити;
 • головний біль, що погіршується і не проходить;
 • нерозбірлива мова, загальна слабкість, оніміння або порушення координації;
 • повторні випадки нудоти або блювоти, а також поява судом (тремтіння або посіпування);
 • незвична поведінка, сильне спантеличення чи збудження, непосидючість;
 • втрата свідомості, навіть на короткий час;
 • дитина віком до 2 років без упину плаче, її неможливо заспокоїти, а також нагодувати.


Більшість дітей зі струсом головного мозку проходять необхідні обстеження та отримують кваліфіковану медичну допомогу, а потім дотримуються рекомендованого режиму та курсу лікування в домашніх умовах. Однак, якщо травма є більш серйозною, дитину можуть певний час (від одного до кількох днів) лікувати у стаціонарі.

Одужання після струсу головного мозку

Більшість дітей із струсом головного мозку почуваються краще уже через декілька днів після отримання травми, хоча інколи певні симптоми можуть проявлятися протягом місяця і довше. Спостерігайте за станом здоров’я своєї дитини та адаптуйте щоденну рутину відповідно до її можливостей, а також поступового одужання: якщо дитина відчуває певний дискомфорт при виконанні тієї чи іншої дії/вправи, то варто зменшити навантаження, поки вона знову не буде почуватися краще.


Загальні поради:


 • У перші дні варто обмежити фізичну та розумову активність, щоб запобігти погіршенню стану та посиленню симптомів.
 • Уникайте ситуацій, коли існує ризик отримання ще однієї травми.
 • Забезпечте необхідні умови для відпочинку, спокійного нічного, та у разі необхідності, денного сну (слідкуйте, щоб дитина не користувалася електронними приладами перед сном, не слухала гучної музики, спала при виключеному світлі, щодня засинала та прокидалася в приблизно один і той же час).
 • Коли дитина починає почуватися краще, поступово повертайтеся до регулярних навантажень, звичних видів активності. Якщо дитині важко або вона швидко втомлюється, робіть перерви.


 Крім цього, важливо пам’ятати про збалансоване харчування, обмеження солодкого та газованих напоїв.

Обов’язково запишіться на повторний візит до лікаря, щоби впевнитися, що дитина дійсно одужала. Пам’ятайте, що повне одужання настає тоді, коли ваша дитина може займатися усіма звичними видами діяльності без прояву жодних симптомів.

Якщо у вашої дитини струс головного мозку трапляється не вперше, то існує високий ризик прояву окремих симптомів протягом значного довшого періоду – декількох місяців.

 

Дем’яненко Валентина Миколаївна,

лікар- невролог дитячий поліклініки КДД міськрайТМО