Перекласти сторінку

Біль в суглобах

Біль в суглобах

Поліартрит – це захворювання , яке характеризується послідовним виникненням гострого запального процесу у ділянці різних суглобів або ж  одночасним  ураженням декількох з них. Зустрічається воно досить часто, особливо серед літніх людей (старше 50 років). Причини можуть бути самими різноманітними, однак результат  завжди один – наростаючий біль в суглобах і різке обмеження їх рухливості. У такій ситуації вкрай важливо вчасно почати лікування, тому що в кінцевому підсумку поліартрит призводить до незворотньої деформації суглобів.


На сьогоднішній день виділяють кілька різновидів поліартриту:


 • Інфекційний поліартрит ( при попаданні чужерідних агентів в організм людини).
 • Ревматоїдний поліартрит (хронічне захворювання, яке вражає не тільки більшість суглобів людини, але і його внутрішні органи, такі як нирки, серце і судини).
 • Обмінний або кристалічний (на суглобових поверхнях кісток утворюються кристалічні відкладення солі, які подразнюють прилеглі тканини – виникає запальний процес);
 • Псоріатичний поліартрит.


Загальною ознакою, що  об’єднує всі різновиди поліартриту, є запалення тканин навколо суглоба.

 

Симптоми поліартриту досить різноманітні. Однак з них можна виділити ті, які найбільш  точно вказують на дане захворювання, тобто є специфічними для нього:


 • Біль в  окремих суглобах рук (наприклад, зап’ясть і пальців) або ж у всіх відразу;
 • Поява своєрідних вузликів в ділянці суглобів рук;
 • «Ранкова скутість» пальців і рук – обмеження рухів у суглобах (найбільш характерно для ревматоїдного артриту);
 • Набряклість пальців (частіше спостерігається при псоріатричному артриті);
 • Слабкість в руках;
 • Шкіра над суглобом тепліша, ніж у прилеглих ділянках;
 • При тривалому перебігу спостерігається деформація суглобів.


Лікування призначається  тільки при повному обстеженні (лабораторні дослідження крові, рентген уражених ділянок тощо).

Поліартрит - це те захворювання, яке досить важко піддається лікуванню. Звичайно ж , на вибір препаратів для проведення комплексної терапії впливає досить багато факторів (вік, стать, супутні захворювання), проте в будь-якому випадку лікування триває досить таки довго. Повністю впоратися з цим захворюванням на даний час нажаль не можливо. Можна лише значно знизити: активність процесу, руйнування кісткових структур за допомогою сучасних препаратів.

 

Сьогодні медикаментозне лікування передбачає використання:


 • нестероїдних протизапальних засобів, вони здатні зняти запалення і усунути біль в ділянці уражених суглобів. Це найбільш ефективні препарати, які здатні дати швидкий позитивний ефект без серйозних побічних явищ;
 • антибіотиків, дія даних препаратів спрямована на захищення інфекційних агентів, що спровокували розвиток симптомів поліартриту;
 • кортикостероїдів, усувають запалення і пригнічують негативну дію імунної системи.


При лікуванні  поліартриту широко використовують фізіотерапевтичні процедури. Вони сприяють відновленню кровотоку на уражених ділянках суглоба, а також нормалізують метаболічні процеси в організмі. Як результат, знижується набряклість суглобів і проходить біль. Найбільш активно застосовують такі види процедур: ультразвукова терапія, магнітотерапія, фоно- і електрофорез, кріотерапія, парафінотерапія, озокеритолікування.

 

Профілактика:

* Основний момент, який варто запам’ятати, щоб уникнути зустрічі з поліартритом – не переохолоджуйтесь.

* У тому випадку, якщо біль в суглобах уже з’явився, слід періодично самостійно робити холодні компреси на уражену ділянку.

* Не варто гріти хворобливі суглоби, це не тільки марно, але й шкідливо.

* При можливості час від часу робити ванночки з розм’якшеного парафіну. Він сприяє поліпшенню кровообігу на проблемних ділянках, а також знімає напругу з м’язів в даній ділянці. 

* Дуже корисні різні водні процедури, особливо плавання. Вони дозволяють стримувати розвиток даної патології і знижують больові відчуття.

 

 Захворювання поліартрит суглобів досить важке, і якщо вчасно не почати лікування може повністю знерухоміти людину і привести до інвалідності. Бережіть свої суглоби, будьте активні і не займайтеся самолікуванням.

 

Лібіченко Наталія Іванівна,

лікар-ревматолог Новоград-Волинського міськрайТМО