Перекласти сторінку

Як проявляється пухлина головного мозку?

Як проявляється пухлина головного мозку?


Пухлина – це патологічна новостворена тканина. Іншими словами, пухлиною можна назвати неконтрольоване розростання тканин, що складаються зі змінених клітин. Щодня в організмі людини утворюються мільйони ракових клітин. Однак захисні властивості організму не дозволяють вийти ситуації з-під контролю. Небезпечні клітини вчасно знищуються самим організмом. Однак іноді ця система захисту дає збій і починається процес утворення ракових клітин.

Симптоми небезпечної хвороби

Основним симптомом розвитку пухлини головного мозку є головний біль. Це найбільш ранній і найпоширеніший симптом раку головного мозку. Він проявляється у 50% хворих. Однак необхідно зазначити, що пухлинами мозку викликано менше ніж 1% виявленої головної болі. Біль під час розвитку пухлини сильна, постійна, посилюються під час фізичного навантаження, нахилянні, чханні, кашлі, не знімається знеболюючими і судинними препаратами.

Серед інших симптомів виникнення пухлини головного мозку є наступні прояви:


 • нудота, блювання, не пов’язані з прийманням їжі;
 • сонливість;
 • порушення зору, слуху;
 • порушення мови і здатності виражати думки;
 • порушення пам’яті та розумових здібностей;
 • слабкість і утрудненість руху (як правило, з одного боку тіла);
 • психічні розлади (загальна млявість, байдужість, безініціативність);
 • сплутаність свідомості (хворий не знає, як називаються предмети, де він живе, не впізнає своїх близьких);
 • галюцинації: спалахи світла, монотонні звуки, сильні запахи;
 • епілептичні напади (не більше 10% від усіх епілептичних нападів у дорослих);
 • порушення координації та рівноваги;
 • двоїння в очах, запаморочення;
 • періодичне підвищення температури тіла;
 • зміна частоти дихання, уповільнення або прискорення биття пульсу;
 • слабкість, швидка стомлюваність, сонливість.


Пухлина може впливати на чутливість тіла до тиску, дотику, холоду, високої температури або уколу.

Хворого в першу чергу оглядає сімейний лікар. Якщо виникає підозра на ураження пухлиною нервової системи, хворий оглядається лікарем-невропатологом. Лікар призначає допоміжні методи обстеження для виявлення такого серйозного захворювання:

Основним методом лікування залишається хірургічний метод. Тривалий час вважалося, що хірургічне видалення пухлини мозку пов’язане з високим ризиком і ускладненнями, але в останні 15-20 років відбулася революція в методиці нейрохірургічних операцій.

Однак, операція не завжди можлива, наприклад, через надто великий розмір пухлини, або через розташування пухлини в життєво важливій зоні головного мозку.

Якщо операція неможлива, а також після оперативного втручання, з метою знищення ракових клітин, які можуть залишитися в операційному полі, проводять променеву терапію. Променева терапія підбирається індивідуально та залежно від клітинного складу пухлини, її розмірів і розташування.

Частим запитанням є - чи можлива перемога?

Якщо аналізувати випадки занедбаності злоякісних пухлин, виявлені дві основні причини:

1) пізнє звернення хворих до лікаря через малу симптоматику початкових стадій раку і через відсутність інформації про її виникнення;

2) відсутність віри у виліковність рака, страх пацієнта перед діагнозом.

Більшість громадян, як правило, знає лише про несприятливі результати лікування. За несприятливого перебігу хвороби й смерті, родичі і знайомі зазвичай роблять висновок: раз помер, значить рак невиліковний.

Однак помирають в основному хворі, що занедбали хворобу або з різних причин пізно звернулися до лікаря. До групи ризику відносяться і ті, хто не проходить профілактичні огляди 1 раз на рік. В картотеці кожного онкологічного кабінету поліклініки багато історій хвороби, що яскраво демонструють вирішальне значення своєчасного звернення.

Шановні громадяни, давайте своєчасно звертатись за медичною допомогою, тому що успіх в діагностиці та лікуванні залежить від рівня ураження головного мозку. Раннє звернення дає значно більше шансів на продовження життя. Якщо виявлено схожі симптоми, краще звернутись за медичною допомогою, щоб не допустити глибоке ураження головного мозку. Ваше здоров’я в Ваших руках.


Вікторія ВасилівнаПавловська,

лікар-невропатолог поліклініки КДД