Перекласти сторінку

Сколіоз у дітей

Сколіоз  у дітей

На жаль, діагноз сколіоз все частіше з'являється у лікарняних довідках школярів. Кожна 4-а дитина в Україні має порушення постави.  А у близько 40% учнів старших класів присутня деформація хребта, котра вимагає лікування.

Первинною ж причиною учені називають слабкість сполучної тканини у ранньому віці дитини. Часто розвитку сколіозу у такий період сприяють самі батьки – обкладають дитину подушками, заставляючи сідати раніше природного строку; ставлять у ходунки тощо. За цими причинами формується основа майбутнього ймовірного сколіозу, як тільки підвищується навантаження на хребет. А це зачасту в шкільному віці.

Сколіоз - деформація (викривлення) хребта, котра розвивається під час їхнього активного росту. У дівчаток діагностується частіше, ніж у хлопців. Розрізняють правосторонній і лівосторонній сколіоз. Здебільшого виникає у грудному відділі, хоча може "перейти" і на поперек. У більшості випадків викривлення хребта у шкільні роки, саме під час навчального процесу школярі зазнають навантажень, і не лише розумових, а й фізичних. Серед них носіння важкого рюкзаку, сидіння за партою (частіше неправильне), малорухомий спосіб життя (сидіння за комп’ютером, телефоном тощо).

Коли діти багато гуляють, стрибають, катаються на санчатах - велосипедах-роликах-самокатах, займаються плаванням, танцями. Тоді вони самі зміцнюють хребет, що сприяє правильному його формуванню та розвитку. Доведено наукою, що сидячий спосіб життя негативно впливає на опорно-руховий апарат малюків, особливо на їхній

хребет.

 

Запобігання та профілактика сколіозу спати потрібно на напівжорсткому матраці з невеликою подушкою або ж і без неї; не можна неправильно навантажувати таз та поперековий відділ хребта, стоячи, спираючись на одну ногу, або сидіти, поклавши ногу на ногу; найкраща профілактика сколіозу – це плавання; в харчуванні дитини мають бути молочні продукти, що містять кальцій; риба, що містить фосфор; яйця, в жовтку яких є вітамін Д; а також овочі та фрукти.
pic

За чим слідкувати батькам?

Особливу увагу приділяйте поставі вашого малюка. За шкільною партою, за обіднім столом, під час виконання домашніх завдань - малюк повинен сидіти прямо, не схиляючись вперед і в сторону; спина повинна підтримуватися спинкою крісла. Парта та стілець повинні відповідати зросту дитини. Батьки обов'язково повинні навчити дитину правильному сидінню за партою, адже завдяки цьому у майбутньому у їхніх чад буде гарна постава.

Якісний портфель та рюкзак

Вже від першого класу (6-7 років) малюки носять досить важкі рюкзаки. Тож варто обирати рюкзати та портфелі оснащені ортопедичною спинкою, котрі відрізняються жорсткістю та рівною поверхнею, його корпус легко адаптується під вигини спини малюка. Ремені повинні бути м'якими та великими, з міцною фурнітурою та кріпленнями, аби регулювати потрібну довжину.

Правильне взуття

Взуття має бути з високим задником, комфортним підйомом та супінатором, гнучкою підошвою. Потрібно звертати на ці нюанси увагу, та пам'ятати - неправильне взуття може спричинити розвиток плоскостопості. Краще купуйте взуття із малюком, нехай приміряє його на ніжці. Не беріть "на виріст" або ж впритул - краще це буде невеликий запас, і дитина виросте із нього, чим зайві сантиметри і неправильне розташування ноги у взутті.

 

Робоче місце дитини

Якщо над столом мало світла - дитина постійно низько схилятиме голову над книгами та зошитами. Чим більше світла - тим краще! Обов'язковими є перерва у заняттях - бажано із легкими фізичними розминками.

Лікування сколіозу

У кожному індивідуальному випадку, лікарем-ортопедом призначається масаж та гімнастика.

 Не займайтеся самолікуванням! Окрім викривлення самого хребта, є маса побічних проблем: порушення ходи, збої в роботі серця, органів дихання тощо.

 

Дане захворювання краще попередити, аніж лікувати!

 

Галина Павлівна Глазова,

дитячий ортопед-травматолог поліклініки КДД