Перекласти сторінку

Родимка чи пухлина

Сонце підвищує ризик розвитку раку шкіри

Меланома - одна з найзлоякісніших пухлин людини, що виникає в будь-якому віці, нерідко в молодих людей. Частіше з'являється в жінок у віці 30-50 років.

Злоякісна меланома шкіри виникає з меланоцитів - клітин, що виробляють пігмент меланін, тому вона в більшості випадків має темне зафарбування, але може бути і безпігментною. Найбільш часто локалізується в шкірі (90%), рідко на слизових оболонках.

Середовищем для її виникнення нерідко служать уроджені пігментні плями - невуси, родимки особливо такі що повторно травмуються, при розташуванні на спині, в ділянці надпліччя, на стопі або відкритих частинах тіла.


Симптоми та ознаки меланоми. Існує чотири відмітних ознаки, які можуть вказувати на те, що родимка змінилася не тільки зовні, але і переродилася в меланому.


  • Асиметрія: одна половина родимки відрізняється від іншої половини.
  • Прикордонні порушення: родимка має негладкі кордони з щербинами.
  • Колір: частини родимки пофарбовані нерівномірно або мають зовсім різний відтінок.
  • Діаметр: родимка займає місце більше, ніж розмір олівцевої гумки.


Це лише керівні принципи, але проблема в тому, що багато нормальних родимок не повністю симетричні за формою чи кольором. І навпаки, деякі родимки які переродилися можуть не відповідати цьому опису.

Якщо родимка швидко змінюється, має такі симптоми як біль, набряк, кровотечу, яка проходять протягом одного-двох днів, вона ймовірно викликана незначними травмами, можливо, отриманими у сні. Тим не менш, не зайвим буде звернутися до лікаря, самостійно поставлений діагноз може виявитися помилковим.

Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивно чорного, аспідного кольору, іноді з блакитнуватим відтінком. Рідше зустрічаються так звані безпигментні меланоми рожевуватого кольору, позбавлені пігменту вузлики. Розміри пухлини різні: від 0,5 до 2-3 см у діаметрі. Нерідко пухлина має ерозовану поверхню, що кровоточить, і ущільнену підставу. Наявності таких явних ознак досить, щоб встановити діагноз простим оглядом (обов'язково через лупу!). Однак на ранніх стадіях злоякісна меланома виглядає більш безневинно, і потрібен великий досвід для того, щоб відрізнити її від доброякісного пігментного невуса. В такому разі необхідно терміново звернутися до лікая онколога  або дерматолога.


Причини і фактори ризику розвитку меланоми. Ризик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків. Також істотно підвищить ризик розвитку раку шкіри  солярії.

До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:


  • Світла шкіра, світле волосся і світлі очі
  • Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці
  • Велика кількість родимок (понад 20-30)
  • Наявність великих родимок ( 4 і більше з розміром більше 6 мм. діаметром), родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлені родимки.
  • Близькі родичі по крові — батьки, брати, сестри і діти — з меланомою


Меланома діагностується на першому етапі за допомогою лікаря онколога, дерматолога (візуальний огляд). На сучасному етапі додатковим методом являється дерматоскопія. Остаточний діагноз встановлюється за допомогою біопсії. Для проведення біопсії шкіри видаляється частина або вся родимка, а зразок тканини відправляють у лабораторію для проведення аналізу.


 Сергій Володимирович Гуменюк ,

завідувач дерматовенерологічним відділення.