КНП "ЗВЯГЕЛЬСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ"

ЗВЯГЕЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Дотримуйтесь санітарно-протиепідемічних заходів

Щороку у весняно-літній період частішають випадки харчових отруєнь та спалахів гострих кишкових інфекцій.Крім того, додаткові ризики виникають через те, що країна перебуває в стані війни.Дотримання санітарно-протиепідемічних заходів при цьому потребує значно більших зусиль від всіх і кожного. Саме тому, корисним буде пригадати основи епідеміології та профілактики цієї групи захворювань.


Кишкові інфекції – група інфекцій травного тракту. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води. Найчастіше збудники проникають в організм людини через брудні руки, харчові продукти. Кишкові інфекції поширені повсюдно навіть у розвинених країнах. До речі, це одні з найчастіших інфекційних хвороб у дітей.
Для кишкових інфекцій характерна літньо – осіння сезонність. Зростання захворюваності в цей період пов’язане з активізацією шляхів передачі інфекції та сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у зовнішньому середовищі.


Серйозну епідеміологічну небезпеку становлять особи, які, бувши хворими, продовжують займатися приготуванням їжі в закладах громадського харчування, продавати харчові продукти та працювати у дитячих закладах. Джерелом поширення інфекції також може бути м’ясо, яйця інфікованих тварин, птахів, які внаслідок порушення санітарних вимог потрапляють до споживачів.
Наявність збудників, їх розмноження в харчових продуктах не впливає на їх смакові якості. Такі продукти на смак і вигляд практично не відрізняються від безпечних та якісних. Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до тижня.
Клінічні симптоми більшості кишкових інфекцій незалежно від збудника є подібними. Після короткого інкубаційного (скритого) періоду підвищується температура тіла, з'являється загальна слабкість, часто нудота, повторне блювання і пронос. При легкому перебігу ці симптоми зникають через кілька днів. При важкому перебігу захворювань блювання і пронос можуть швидко призвести до розвитку ознак зневоднення організму та ураження різних органів і систем. Такий стан потребує негайної госпіталізації в інфекційні стаціонари. Саме тому, профілактичні заходи є надзвичайно важливими. Знати основи профілактики кишкових інфекцій слід не тільки дорослим, а й привчати до них дітей з наймолодшого віку.


Поради щодо запобігання захворюванням:
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мийте руки з милом, а також мийте руки після відвідування туалету.
-Не вживайте м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках.
-Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі – використовуйте питну бутельовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання.
- Не допускайте споживання продуктів та напоїв з протермінованою датою виготовлення.
- Не вживайте харчові продукти та напої при найменших сумнівах щодо їх якості.
-Не вживайте в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
-Зберігайте харчові продукти тільки у спосіб, зазначений на упаковці та у встановлені терміни.
-При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
-При подорожуванні не рекомендується брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби, м’ясні салати, паштети інші продукти що потребують охолодження при зберіганні).
У випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів необхідно терміново звернутись до сімейного лікаря. Не рекомендовано займатись самолікуванням.
В місцях масового перебування людей хворого зі шлункова – кишковими розладами необхідно ізолювати від інших людей до прибуття лікаря.

Віталій Хомович Корпач,
лікар – інфекціоніст поліклініки КДД