КНП "ЗВЯГЕЛЬСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ"

ЗВЯГЕЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Новорічна їжа: як правильно харчуватися та добре почуватися

Смачна їжа це одне із задоволень і спокус. Але «смачна» — не завжди означає «корисна». Гостре, смажене, копчене, а часом і занадто велика кількість з’їденого можуть викликати неприємні відчуття у стравоході. Одним із симптомів є печія.
         Відчуття печії може починатися вже з першого відкушеного шматочка (наприклад піци). Виникнення печії у більшості випадків пов’язане із закидом зі шлунка у стравохід кислого вмісту шлунка та дуоденального вмісту. Це явище має назву «гастроезофагеальний рефлюкс».
Такі рефлюкси виникають практично в усіх людей. Але у разі, коли порушена замикаюча функція нижнього стравохідного (гастроезофагеального) сфінктера, розташованого між шлунком та стравоходом, внаслідок чого агресивний вміст шлунка потрапляє у стравохід, виникає відчуття печії. Тобто печія — це наслідок патологічного гастроезофагеального рефлюксу (як кислого вмісту шлунка, так і дуоденального вмісту). Відчуття печії може бути пов’язане із порушенням моторики стравоходу або з підвищенням чутливості його слизової оболонки.
         На тонус гастроезофагеального сфінктера впливають різні чинники. Так, певні групи лікарських засобів, знижуючи тонус нижнього стравохідного сфінктера. Крім того, знижувати тонус нижнього стравохідного сфінктера здатні певні компоненти їжі, наприклад, жири, або продукти — шоколад, алкоголь та ін.
         У більшості випадків організм людини справляється із рефлюксом без медикаментозної допомоги. Коли кислий вміст шлунка з різних причин потрапляє у стравохід, перистальтика та сила тяжіння сприяють поверненню рефлюксованої маси у шлунок. Незначна кількість шлункової кислоти може залишитися в стравоході навіть після повернення рефлюксованої маси у шлунок, але завдяки властивостям слини залишки кислоти у стравоході нейтралізуються. Прояв такого рефлюксу у вигляді печії практично не відчувається.
         Але коли людина має схильність до нераціонального харчування, наприклад, мають місце часте переїдання, швидке приймання їжі, зловживання жирною, смаженою, дуже пряною їжею, алкоголем, схильність до стресу, ожиріння у поєднанні з тісним одягом відбувається ослаблення тонусу нижнього стравохідного сфінктера і розвивається патологічний гастроезофагеальний рефлюкс.
         Симптом печії може супроводжувати певні захворювання та патологічні стани верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Зокрема, це гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, гастрит, пептична виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, стравохід Барретта, аденокарцинома стравоходу, хронічні захворювання нирок та печінки, деякі системні захворювання. Дуже часто печія виникає у період вагітності. Хоча печія не є загрозливим для життя симптомом, однак вона значно погіршує якість життя. Людина, яка відчуває печію, змушена відмовлятися від їжі та напоїв, які провокують виникнення цього симптому. Печія погіршує якість сну, впливає на соціальну активність, настрій та загальне самопочуття.
         Якщо прояви печії з’явилися нещодавно, їх можна усунути шляхом модифікації способу життя, у тому числі корекції харчування. Таким пацієнтам можна порадити не переїдати, відмовитися від надмірно гострої та жирної їжі, шкідливих звичок, тісного одягу тощо. Але якщо печія зберігається, то слід звернутися до сімейного лікаря, який при необхідності направить до лікаря гастроентеролога.
         Щоб уникнути неприємних наслідків переїдання, в тому числі печії, варто дотримуватися наступних правил:
– Останнє приймання їжі повинно бути здійснено за 2-3 години до сну. Відразу після ситного обіду або сніданку теж не рекомендується лежати. Перед тим, як лягти, зробіть невелику прогулянку – так їжа буде перетравлюватися швидше.
– Обмежте гострі, солоні, копчені страви. Вони посилюють виділення шлункового соку і соляної кислоти, і таким чином не тільки підсилюють печію, але і підвищують апетит, що призводить до переїдання. Варто уникати продуктів, які розслаблюють сфінктер і викликають подразнення слизової (жири, борошняні вироби, шоколад, алкоголь, кава, цитрусові).
– При частій печії заходи профілактики полягають у коригуванні дієти, не нахилятися після їди, лягати тільки через 3 години, спати з піднятою головою, не носити бандажі, корсети, тугі пояси, що збільшують внутрішньочеревний тиск, не переїдати, не їсти на ніч;
– Нарешті, самий безвідмовний спосіб зменшити наслідки переїдання – це не допускати його. Для зниження голоду випийте 1,5 склянки води за пів години до їди. Так Ви створите відчуття наповнення шлунку.
         Препарати проти печії без лікарського призначення краще не застосовувати, але для швидкого полегшення можна застосувати препарати тільки групи антациди (алмагель, маалокс, фосфалюгель).
         Звичайно, є багато ліків проти печії, які різними способами нейтралізують палючу дію шлункового соку на слизову оболонку стравоходу. Але чи варто приймати їх у випадках, якщо печія викликана переїданням? Адже у зайвого прийому їжі, крім печії, є й інші неприємні відчуття: відрижка, здуття живота, нудота – і це неповний перелік болісних ознак переїдання.

Шалендра Сінг Чоудхарі, лікар-гастроентеролог поліклініки КДД
КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»