КНП "ЗВЯГЕЛЬСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ"

ЗВЯГЕЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ВІЛ/СНІД стосується кожного

Сьогодні досить часто можна почути про небезпечне захворювання ВІЛ/СНІД, задля попередження якого по всьому світу витрачаються колосальні кошти, але ВІЛ-інфекція продовжує забирати життя мільйонів людей.

 


Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) – це вірус, який при потраплянні в організм людини починає руйнувати імунну систему що відповідає за захист організму від хвороб. Цей процес непомітний.

Людина, яка живе з ВІЛ, може виглядати та почуватися добре протягом багатьох років і навіть не знати, що вона інфікована. Потім імунна система слабне, і людина стає вразливою до хвороб, багато з яких зазвичай можна уникнути. Діагноз СНІД (синдром набутого імунодефіциту) зазвичай ставлять через кілька років після зараження ВІЛ, коли в людини розвивається одне або кілька серйозних захворювань.

Таким чином, ВІЛ і СНІД – не одне й теж саме. ВІЛ – це вірус, який пригнічує імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини на фоні низького імунітету.

ШІСТЬ ПРИЧИН ПРОЙТИ ТЕСТУВАННЯ на ВІЛ:


 • отримання результатів тесту допоможе уникнути важких почуттів невизначеності;
 • це дасть вам упевненість у тому, що Ви не передасте ВІЛ тим, кого любите;
 • коли Ви збираєтеся стати матір’ю, то будете спокійні за свою дитину, оскільки передача вірусу від матері до дитини може бути суттєво знижена (до менш ніж 1%), якщо вагітна жінка приймає антиретровірусні препарати;
 • тестування на ВІЛ не займає багато часу. Проводиться анонімно, конфіденційно та безкоштовно;
 • ВІЛ-інфекція в організмі людини, без належного лікування, призводить до серйозних наслідків для здоров’я;
 • рання діагностика і своєчасне лікування антиретровірусними препаратами дозволяють зберегти здоров’я людини.


За умови прийому антиретровірусної терапії у людини відновлюється імунна система і покращується самопочуття – вона може жити повноцінним життям, створити сім’ю, народжувати здорових дітей, навчатися, мати цікаву роботу, будувати плани та реалізовувати їх.

Знати – означає упередити!

 

ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які Ви можете почути – лише домисли.


 1. При незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.
 2. Через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров’ю леза. Достатньо вимити в гарячій воді руки або об’єкти, на які потрапила кров.
 3. Від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини.


ВІЛ не передається:


 • При рукостисканні або обіймах;
 • Через піт чи сльози;
 • При кашлі та чханні;
 • При використанні загальної посуду чи постільної білизни;
 • При спільному використанні ванни і унітазу;
 • При колективних видах спорту;
 • При перебуванні в одному приміщенні;
 • В громадському транспорті;
 • Від тварин чи при укусах комах;
 • При поцілунку / через слину, так як концентрації вірусу в слині недостатньо для інфікування. За всю історію вивчення ВІЛ / СНІД не було зафіксовано жодного випадку зараження цим способом.


Сьогодні лікування, на жаль, не може привести до одужання, проте воно може повернути до нормального ритму життя, оскільки лікування попереджає розмноження вірусу, зменшує ризик передачі вірусу іншим людям, призупиняє руйнування імунної системи та розвиток хвороби завдяки антиретровірусній терапії.

Основним методом діагностики ВІЛ – інфекції є імуноферментний аналіз (ІФА).   Такий тест можна пройти в кабінеті інфекційних захворювань,  корпус №6 (корпус протитуберкульозного відділення) КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО» тел.: 3-50-83. Обстеження на ВІЛ є безкоштовним, добровільним, анонімним і конфіденційним.

 

 Ірина Миколаївна Дідик,

лікар-інфекціоніст КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»