Перекласти сторінку

14 листопада - Всесвітній день діабету

Як запобігти початок діабету у дітей?


Цукровий діабет - дуже важке і серйозне захворювання особливо  у дітей.


Цукровий діабет в дитини є порушенням вуглеводного обміну та інших процесів, основою яких є інсулінова недостатність (інсулінорезистентність), яка призводить до появи хронічної гіперглікемії - стан, при якому різко підвищується цукор у крові.  Згідно статистики в  Новоград-Волинському  районі  на обліку з цукровим діабетом 25 дітей і кількість їх зростає кожен рік. Діти можуть хворіють на цукровий діабет з народження.


Провідним чинником, що обумовлює розвиток цукрового діабету 1-го типу у дітей, є спадкова схильність, про що свідчить висока частота сімейних випадків захворювання і наявність патології у близьких родичів (батьків, рідних сестер і братів, бабусь і дідусів).

Групу ризику, яка попадає під загрозу розвитку цукрового діабету, становлять діти з масою при народженні понад 4,5 кг, а також діти що страждають ожирінням, діатезом, проводять малоактивний спосіб життя та часто хворіють.

Цукровий діабет у дітей має відмінні від дорослих симптоми хвороби. Його особливість у тому, що він може перебігати “під маскою” гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції. Якщо батьки не медики, їм не може й спадати на думку, що дані прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання як цукровий діабет.

Симптоми ЦД у дітей наростають дуже швидко. 98 % хворих дітей на цукровий діабет, мають перший тип цукрового діабету: коли підшлункова залоза не виділяє інсулін і, якщо діти тривалий час перебувають без встановлення правильного діагнозу, тож може привести до тяжкого стану.


Крім профілактичних заходів важливо стежити за найменшими змінами в поведінці дитини і знати, як розпізнати коли починається захворювання. Це допоможе виявити проблему на тій стадії, коли у малюка буде лише порушене засвоєння цукру. Це можна своєчасно взяти дитину під ретельний медичний контроль, призначити профілактичне лікування і запобігти початок діабету.

Батьків мають насторожити такі ознаки:
• підвищена спрага малюка без видимих причин;
• рясне сечовипускання;
• різке схуднення, дитина всього за кілька тижнів може втратити до 10 кг.

При цьому обсяги випитої рідини дійсно вражають, при різкому розвитку діабету дитина може почати пити по 10 літрів води на добу. Часто у дітей віком старше 5 років починається енурез, хоча до цього проблем не було.

Якщо дитина стала більше пити, але ви ще сумніваєтеся, то зверніть увагу на можливі непрямі ознаки. До них відносять сухість шкіри і слизових, еластичність шкіри знижується. Важливо вчасно зрозуміти, що дитину необхідно обстежити.  


Але в ряді випадків це ендокринне захворювання починається з інших симптомів. Якщо у дитини розвивається гіпоглікемія- стан, при якому різко знижується цукор у крові, то у нього будуть інші ознаки. Дитина буде скаржитися на підвищену стомлюваність, слабкість, у нього буде хворіти і крутитися голова, тремтіти руки. Підвищена тяга до солодкого, блідість шкірних покривів також свідчить про початок хвороби.

При описаних симптомах існує велика ймовірність того, що хвороба вже настала, просто протікає в прихованій формі. Тому важливо знати, які ознаки діабету у дітей, і при виникненні найменших підозр йти до лікаря. Адже несвоєчасна діагностика або невірне лікування може стати причиною розвитку ускладнень.


Якщо ж за результатами аналізів у дитини діабет, то при рекомендації лікаря краще госпіталізувати дитину в лікувальний заклад. Тільки так можна буде провести повноцінне обстеження дитини і підібрати для нього оптимальне лікування.
У більшості випадків у дітей розвивається діабет 1 типу - інсулінозалежний.

Таким дітям необхідно постійно робити ін'єкції цього гормону. Але при цьому не варто забувати про необхідність правильного і повноцінного харчування, фізичної активності і відпочинку.


Добре, якщо проблема буде виявлена на тій стадії, коли хвороба ще не почала розвиватися. У цьому випадку можна буде обійтися корекцією харчування, загартовуванням і прийомом спеціальних препаратів.


Якщо малюк входить до групи ризику - має «погану» спадковість, то постійний контроль цукру в крові такої дитини і уважне спостереження за поведінкою і станом дитини стає головним завданням батьків. Найбільш схильні до розвитку хвороби діти у віці між 5 і 14 роками, адже в цей період остаточно формується підшлункова залоза.


Тому так важливо стежити за здоров'ям власних малюків і знати, як проявляються перші ознаки цукрового діабету у дітей. Дуже багато залежить від ставлення до свого здоров’я. Діабет – це не хвороба, а спосіб життя – говорять ендокринологи.

 

Юлія Францівна Найдюк,

дитячий ендокринолог поліклініки КДД