Перекласти сторінку

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією


ЯК НЕ ДОПУСТИТИ РОЗВИТОК ПНЕВМОНІЇ У СВОЄЇ ДИТИНИ

 

На сьогодні пневмонія вважається найбільш поширеною та серйозною інфекційною причиною високого рівня смертності дітей раннього віку у всьому світі. За даними ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі. За останні роки пневмонія в Житомирській області збільшилась майже вдвічі.

 

Хочемо нагадати про серйозність цього захворювання та пропонуємо прості кроки, які може зробити кожен із нас, щоб не допустити розвиток пневмонії у своєї дитини чи у себе.

 

Пневмонія – це гостре інфекційне запалення легень. Найчастіше збудниками інфекційної пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми, що, як правило, передаються при безпосередньому контакті з інфікованими людьми.

 

Так, причиною розвитку бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше стають пневмококи та гемофільна паличка типу Б. А найпоширенішою причиною вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (гостра вірусна хвороба з групи ГРВІ).

 

Існують різні шляхи розповсюдження збудників пневмонії. Віруси і бактерії, які зазвичай локалізуються у носі або горлі дитини, можуть потрапити у легені при вдиханні. Крім того, ці збудники поширюються повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні.

Інфекційною пневмонією можна заразитися і через кров, особливо це стосується немовлят під час пологів або одразу після народження.

 

Більшість симптомів вірусної та бактеріальної форм пневмонії схожі в цілому, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак:

- кашель,

- утруднене дихання,

- висока температура тіла (39°),

- прискорене дихання,

- втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні),

- свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях).

 

Не завжди при пневмонії наявні абсолютно усі із зазначених симптомів.Іноді при пневмонії грудним дітям важко ковтати їжу або пити, у них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми, інколи діти можуть навіть знепритомніти.

 

Найчастіше захисні сили організму переборюють інфекцію, і пневмонія не розвивається. Але це стосується здорових дітей. А от діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Це особливо стосується дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням.

Крім цього, до групи ризику належать діти, які інфіковані ВІЛ або хворіли на кір.

За даними ВООЗ, ризик дитини захворіти на пневмонію також підвищується під впливом таких екологічних чинників:

- забруднення повітря всередині приміщень в результаті приготування їжі та використання біопалива для опалення;

- проживання в перенаселених будинках;

- куріння батьків.

 

Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явились симптоми, зверніться до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.

 

Профілактика пневмонії у дітей. Планова вакцинація проти Hib-інфекції (гемофільної палички типу Б), кору та кашлюку (КПК) визнано найбільш ефективним методом профілактики пневмонії. Ці вакцини в

Україні є безкоштовними. 

Також розглядається можливість впровадження планового щеплення пневмококовою вакциною, яка на сьогоднішній день не закуповується державою. В деяких країнах Європи ця вакцина входить в обов’язковий календар профілактичних щеплень. Як свідчть дані серед щеплених пневмококовою вакциною у 90% знижується ризик захворіти на пневмонію.

 

Профілактика пневмонії у дітей та дорослих також передбачає зміцнення імунітету. Передусім подбайте, щоб харчування було збалансованим та достатнім. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя укріпитьзахистні сили малюка і допоможе побороти небезпечні інфекції.

Дбайте про чистоту в домі, провітрюйте приміщення і не паліть в приміщеніколи поруч діти.

 

Людмила Адамівна Кордон,

завідувачка дитячим інфекційним відділенням КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»