Перекласти сторінку

4 лютого - Всесвітній день боротьби з раком

Станом на 1 січня 2020 року по Новоград-Волинському району на диспансерному обліку онкозахворюваності КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО» знаходиться 2301 хворих.

Вз’ято на облік в 2019 р. - 228 хворих. Із них І-ІІ стадія – 99, ІІІ ст..-45, ІVст.-56 хворих, тобто більша половина хворих звернулася в запущеній стадії. Померло – 130 (село-57, місто-73).

За минулий рік найбільше виявлено онкопатологій: молочної залози - 21, шкіри -21, тіла та шийки матки -20, рак прямої кишки - 20, кишківника – 18, трахеї, бронхів та легенів -18, шлунка-15, передміхурової залози (простати) - 13.


Цьому сприяє цілий ряд факторів: погана екологічна ситуація, не раціональне харчування, недотримання правил здорового способу життя, шкідливі звички, несвоєчасне проходження профілактичних оглядів, стресові ситуації, різні хронічні захворювання , на фоні яких можуть виникнути новоутворення.

Профілактика раку можлива тільки на основі здорової імунної системи, якій сприяє здоровий спосіб життя, що є основою первинної профілактики раку.

Оскількимова йде про найбільш поширені форми раку такі якмолочних залоз , шкіри ,тіла та шийки матки, прямої кишки та кишківника,  легенів та бронхів, шлунку, передміхурової залози   необхідно звернути увагу на ознаки передпухлинних станів.

 Симптомами передпухлинних станів має насторожити:


  • молочних залоз - поява поодинокого вузла, збільшення однієї із молочних залоз в об’ємі, виділення із соска секрету різного характеру, біль в молочних залозах незалежно від менструального циклу, поява щільних дископодібних утворів без чітких контурів, наявність болючих округлої форми утворень, так званих кіст. Це може спостерігатись й у молодому віці;
  • прямої кишки - поява поліпів, які можна виявити при обстеженні під час профоглядів, кров’янисто-слизових виділень із відхідника, прямокишкових кровотеч, тріщин відхідника, що довго не загоюються, а також поява проносів зі слизом, кров’ю, гноєм;
  • шкіри - поява поодиноких темно-червоного кольору гладких шорсткуватих бляшок, поява на тілі плям темно-сірого кольору з шорсткуватою поверхнею, що лущиться, шкірного рогу, себорейних бородавок, папілом, пігментних невусів, хронічних запальних процесів шкіри, трофічні виразки, рубці, норцеві ходи;
  • легенів та бронхів – стискаючі болі в грудині, кровохаркання (з домішками алої крові);
  • шийки та тіла матки – не регулярні місячні, рання поява місячних, ранній клімакс, спонтанні кровотечі.
  • шлунку – дискомфорт в ділянці шлунку, зокрема болі, нудота, блювота, відрази від м’ясної їжі;
  • прямої кишки - поява поліпів, які можна виявити при обстеженні під час профоглядів, кров’янисто-слизових виділень із відхідника, прямокишкових кровотеч, тріщин відхідника, що довго не загоюються, а також поява проносів зі слизом, кров’ю, гноєм;
  • простати – біль внизу живота, порушення сечовиділення, наявність згустків крові в сечі.


Люди хворіють на різні недуги, часто не звертаючись в медичні заклади, дехто соромиться, дехто нехтує проходження профоглядів, а це призводить до небажаних наслідків. Звертаючись до читачів, наголошую, що з метою раннього виявлення клінічних ознак захворювань, своєчасного направлення на лікування важливу роль відіграє проходження профоглядів: це  щорічна флюорографія, огляд в жіночій консультації, огляд в чоловічому оглядовому кабінеті та додаткові методи дослідження. Не можна нехтувати медичними профілактичними оглядами, адже своєчасність — це запорука вашого здоров’я.

Також велику роль  в профілактиці відіграє  здоровий спосіб життя; раціональне харчування (їжа має бути якісна з дотриманням режиму харчування, збалансована, збагачена вітамінами та мікроелементами, з низьким вмістом цукрів ,жирів, кухонної солі, уникати смажених, копчених, консервованих страв тощо); дотримання режиму праці і відпочинку; рухова активність; загартовування організму; відмова від шкідливих звичок; психогігієна взаємин між людьми; своєчасне звернення до лікаря - діюча форма профілактики онкологічних захворювань сьогодення.


Валентин Іванович Сімак,

завідувач хірургічною поліклінікою КДД