Перекласти сторінку

Пневмонія

Пневмонія.

 

Зимовий період – період, коли захворюваність дихальних шляхів зростає в рази. Багато людей недооцінюють загрозу і переносять патології «на ногах», що згубно діє на організм в цілому.   Одною з найбільш підступних і небезпечних для життя людини інфекційних захворювань є пневмонія.

 

Пневмонія – захворювання, яке має інфекційне походження і характеризується запаленням легеневої тканини при виникненні провокуючих фізичних або хімічних факторів.

 

Нерідко пневмонію плутають з іншими інфекційно-запальними захворюваннями, що вражають дихальні шляхи. Головною відмінністю цієї хвороби стає участь в патологічному процесі легеневої тканини. Викликає захворювання збудник інфекції: найчастіше бактерії, грибки, аденовірус, стрептококи, стафілококи і хламідії.

 

Вважається, що при наявності хорошого імунітету організм подолає хвороботворні агенти самостійно, і людина практично не помітить їх впливу.

 

Існують ряд факторів, які негативно діють на захисні функції організму і відкривають дорогу інфекції.

 

Шкідливі звички. Куріння, алкоголь, наркотики порушують бар’єрні властивості епітелію бронхів і дратують слизову дихальних шляхів.

 

Отруєння парами хімічних речовин. Тривале вдихання токсинів вражає легені.

 

Застій повітря. Слабка рухова активність робить непотрібним глибоке дихання.

 

Супутні хронічні хвороби. Такі патології, як бронхіт або риніт, часто викликають запалення, яке може перейти у пневмонію.

 

Потрібно згадати серцеві, онкологічні захворювання та наслідки хірургічного втручання.

 

Симптоми пневмонії у дорослих.

 

Основним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав’язливий і постійний, але в деяких випадках кашель на початку захворювання може бути рідким і не сильним. Потім по мірі розвитку запалення, кашель при цьому захворюванні стає вологим з невеликим виділенням слизисто-гнійної мокрот.

 

Будь-яке простудне захворювання не повинно тривати більше 7 днів, а різке погіршення стану через 5-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

 

Температура тіла може бути дуже високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильною 37,1-37,5С. Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості й інших ознаках нездужання, слід обов’язково звернутися до сімейного лікаря. Якщо у хворого дуже висока температура, то однією з ознак наявності запалення в легенях є неефективність жарознижуючих препаратів.

 

Болі в грудях, особливо важко хворому зробити глибокий вдих. Біль при вдиху і напад кашлю після вдиху також є ознаками запалення. Крім простудних симптомів у хворого спостерігається задишка та блідість шкірних покривів. Загальна слабкість, підвищене потовиділення, озноб, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях.

 

Якщо подібні симптоми з’являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути перші ознаки пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження.

 

Сергій Павлович Гнатюк, лікар-терапевт КНП «Новоград-Волинське міськрайТМО»